Zeer grote brand in duinen Wassenaarseslag
Wassenaar - Een redelijk kleine brand in het duin op de Wassenaarseslag heeft zich vanmiddag snel ontwikkeld tot een grotere duinbrand.
De brand begon in de duinen, pal achter een strandtent. Omdat het vandaag flink waait joeg de wind het vuur al gauw over de duinen 'landinwaarts', richting parkeerplaats 'De Kuil' en het Pan van Persijn.
De brandweer schaalde al snel op naar 'Zeer grote brand' en er werd bestuurlijk 'GRIP 1' afgekondigd om de hulpverlening te coördineren. Vanwege de droogte en de omvang van de brand is er een grote hoeveelheid materieel gealarmeerd.
Behalve eenheden uit de eigen regio Haaglanden, waaronder Wassenaar, Monster, Den Haag, Leidschendam-Voorburg, Honselersdijk en Pijnacker, kreeg de brandweer ook assistentie uit de buurregio Hollands-Midden met eenheden uit onder andere Valkenburg, Leiden, Katwijk, Rijnsburg, Leimuiden, Voorhout, Voorschoten, Benthuizen en Zevenhuizen.
Volgens een voorzichtige schatting werden er ongeveer 150 brandweerlieden ingezet bij de brandbestrijding en ondersteuning. Dit nog los van het Dunea-personeel dat bij de brandbestrijding was betrokken. Dat betreft BOA's/duinwachters die als neventaak brandbestrijding hebben. Het duingebied bij Wassenaar valt overigens deels onder Dunea en deels onder Staatsbosbeheer.
Om het vuur in het lastig toegankelijke duingebied te bestrijden, waren er meerdere specialistische natuurbrandvoertuigen en grote waterwagens ingezet. De brand heeft zich in korte tijd enorm uitgebreid door de droogte en wind. Dit ging gepaard met flinke rookwolken die tot in de ruime omtrek te zien waren.
De inzet van de brandweer was erop gericht om verdere uitbreiding te voorkomen en de brand onder controle te krijgen. Personeel van Dunea was ook betrokken bij de brandbestrijding; zij gingen het vuur onder andere met vuurzwepen te lijf.
Over de oorzaak van de brand is officieel nog niets bekend. Getuigen zeggen wel gezien te hebben dat een man een peuk het duingebied in schoot.
Vanwege de vele rook werd om even voor vier uur een NL-Alert verzonden voor de omgeving van de Wassenaarse Slag en Katwijk. Mensen werd gevraagd ramen en deuren te sluiten en de mechanische ventilatie uit te schakelen.
De brandweer heeft rond half vijf gemeld dat Hotel Duinoord is ontruimd. De gasten werden tijdelijk elders opgevangen.
Om even voor hal zes is het sein 'brand meester' gegeven. De brandweer houdt het gebied echter in de gaten, en zal dat langdurig moeten blijven doen. Gasten van Hotel Duinoord mochten weer terug.
Update 18.21 uur
Op verschillende plekken kunnen nog branden oplaaien. Komende avond en nacht zal het gebied door de duinwachters van Dunea gecontroleerd worden.
Uiteindelijk is naar schatting 50.000 m2 (5 hectare) duin in vlammen opgegaan. Aan het einde van het artikel is op een overzichtsfoto het verbrande gebied te zien.
De rook was tot ver in de regio te zien, zoals hier vanaf Scheveningen.

Ook vanuit de Haagse wijk Ypenburg was de brand te zien

Op een overzichtsfoto is goed te zien hoe groot het stuk is wat gebrand heeft.
