De dagelijkse XR blokkade; dag 5
Plaats - Ook vandaag blokkeert Extinction Rebellion weer wegen rond het Malieveld.
De blokkade maakt deel uit van een serie die afgelopen zaterdag is begonnen. XR wil op deze manier de regering dwingen om te stoppen met wat zij 'subsidies aan de fossiele industrie' noemen.
Ook vandaag zullen de acties weer veel inzet van de kant van de politie vragen. De 'klimaatrebellen' worden aangehouden, in een bus gezet en naar het aDO stadion gereden. Daar worden zij weer vrijgelaten.
Dat lijkt merkwaardig, maar er kan niet veel meer dan dat gedaan worden, nadat het openbaar ministerie heeft aangegeven de aangehouden demonstranten niet te zullen vervolgen. De politie inzet is dus nu gericht op het zo snel mogelijk weer vrijmaken van de rijbaan.
De acties wekken inmiddels steeds sneller agressie op. Gisteren werd een man aangehouden die boos de hekken opzij wilde schuiven, die net waren neergezet nadat de rijbaan weer geblokkeerd werd.
Beelden: Rene Hendriks
Enkele honderden demonstranten hebben zich verzameld op het Malieveld, Koningskade en in het Haagse Bos. Een aantal actievoerders is op de weg gaan zitten op de kruising van de Boslaan/Benoordenhoutseweg en een andere groep blokkeert de A12/Utrechtsebaan. De groep op genoemde kruising is door de politie gevorderd zich aan te sluiten bij de andere groep. Rond tien over twaalf wordt er door de politie opgeroepen dat de demonstratie op last van de burgemeester van Den Haag wordt ontbonden, en dat de actievoerders van de snelweg af moeten gaan.
Een vrouw met een jong kind wordt verzocht het demonstratievak te verlaten.
Om even voor half één worden de eerste demonstranten van de weg geplukt en naar een gereedstaande touringcar gebracht.
Zoals inmiddels gebruikelijk wordt er vanaf de zijkant, in de groenstrook naast het Malieveld, een 'support demonstratie' gehouden.
Rond 13:45 is de rijbaan leeg. De aandacht van de politie richt zich nu op de supporters. Zij worden verzocht richting het pannenkoekenhuis te vertrekken, en daar wordt zonder al te veel problemen gehoor aan gegeven.