Demonstratie van Koerden Stationsplein
Den Haag - Donderdagmiddag vond er een Koerdische demonstratie plaats van het station Den Haag Hollands Spoor richting station Den Haag Centraal.
Die is uitgelopen op een grootschalige politie-inzet in de omgeving van station Hollands Spoor en Den Haag Centraal.
Koerden demonstreren de laatste tijd frequent. Zij hebben in de tijd van het IS kalifaat aan de zijde van het Westen meegevochten om IS te verdrijven. Na de val van het kalifaat hebben zij jarenlang kampen waar gevangen IS strijders werden vastgehouden bewaakt. De laatste tijd worden zij vervolgd en uit Rojava verjaagd door troepen van de nieuwe Syrische machthebbers, die niet langer toestaan dat zij een stuk zelfbestuur in het noorden van Syrië hebben. De Koerden vragen hulp van hun voormalige Westerse bondgenoten, maar krijgen die nauwelijks.
De demonstratie begon bij station Den Haag Hollands Spoor en was gericht tegen de Turkse president Erdogan en het Syrische regime. De demonstranten spraken zich uit voor een onafhankelijke Koerdische staat en riepen aandacht voor wat zij omschrijven als een “slachting” onder de Koerden in Syrië. Het is onduidelijk of de demonstratie vooraf was aangemeld bij de gemeente.
De politie besloot de demonstratie bij Hollands Spoor te ontbinden. Daar waren de demonstranten het niet mee eens, waarna zij zich verplaatsten richting Den Haag Centraal. De groep liep via de Stationsweg, waarna de politie en ME hen probeerden tegen te houden. De demonstranten weken uit via het Stationsplein en vervolgden hun route via de Heeswijkstraat en de Rijswijkseweg.
De politie besloot daarop van strategie te veranderen, en begeleidde de groep richting Den Haag Centraal. De demonstranten liepen via de Rijswijkseweg, Weteringkade, onder het Schenkviaduct door en via de Lekstraat richting het station.
Bij aankomst op Den Haag Centraal ontstond onduidelijkheid, omdat de demonstranten het station binnengingen met het voornemen om door te lopen richting de Tweede Kamer. Hierop moesten politie en ME snel ingrijpen en de deuren in het station richting de Tweede Kamer blokkeren. Agenten en ME-leden renden om deze toegangen af te sluiten.
De demonstranten werden vervolgens omsingeld en in groepjes van vijf à zes personen via de NS-poortjes het station uitgeleid. Dit zorgde tijdelijk voor drukte in de stationshal, mede door de aanwezigheid van circa 100 tot 200 demonstranten en een grote politie-inzet.
Aan het einde van de middag keerde de rust terug in en rond het station. Er zijn geen meldingen van gewonden. Of er aanhoudingen zijn verricht, is niet bekendgemaakt.